Finaliści

Mateusz Doniec

Mateusz Doniec
Mateusz Doniec (fot. materiały prasowe)

Altowiolista, lat 18

Urodził się w Krakowie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. W latach 2003 – 2011 uczył się gry na skrzypcach. W 2011 zmienił instrument główny na altówkę i obecnie uczy się w klasie Pana Rafała Daszkiewicza.

W niedługim czasie pojawiły się pierwsze sukcesy w grze na nowym instrumencie. Największym z nich jest Grand Prix na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej w 2014. Od 2012 roku jest podopiecznym fundacji Pro Musica Bona. Od roku 2010 koncertuje ze szkolną orkiestrą Krakowskiej Młodej Filharmonii. Wielkim doświadczeniem artystycznym i edukacyjnym była możliwość grania w zespole jazzowym Pana Jarosława Śmietany Young Jazz Lions, w latach 2011 do 2013. Muzyka jazzowa jest mu szczególnie bliska.

PROGRAM PÓŁFINAŁU

Jan Sebastian Bach - Prelude z V Suity wiolonczelowej
Eduard Putz - Blues for Benni

PROGRAM FINAŁU

Franz Anton Hoffmeister - Koncert d-moll, cz. II i III

O sobie
Jestem uczniem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Uczę się w klasie mgr Rafała Daszkiewicza. W szkole również działam w harcerstwie jako drużynowy harcerzy. Mam wspaniałą rodzinę, która zawsze wspiera mnie we wszystkich trudnych sytuacjach oraz przyjaciół na których zawsze mogę polegać.

Moja rodzina
Rodzice nie są zawodowymi muzykami, ale tato sam się uczył i potrafi grac na gitarze. Od niedawna nie ma pracy, którą stracił z powodu redukcji etatu w firmie. Mama jest urzędnikiem administracji. Mam dobry kontakt z dziadkami, mieszkają blisko nas. Często przychodzą na audycje do szkoły. Zawsze nam kibicują.

Moje pasje
Chodzenie po górach, robienie zdjęć, pływanie na kajakach. Staram się realizować te pasje jak najczęściej, oprócz ostatniej ze względu na muzykę, ponieważ pływanie kajakiem usztywnia ręce. No i oczywiście harcerstwo, obecnie jestem drużynowym 43 KDH przy szkole muzycznej i poświęcam temu dużo czasu.

Jako dziecko chciałem zostać...
Skoczkiem narciarskim

Moje największe muzyczne doświadczenie
Szkolne koncerty na koniec roku (duża publiczność), granie w kwartecie smyczkowym, zajęcia jazzowe z Jarosławem Śmietaną (przez trzy lata), koncerty z orkiestrą szkolną: Studio im. Witolda Lutosławskiego, Szalone Dni Muzyki 2012– Teatr Wielki w Warszawie. Koncert w siedzibie NOSPRu.

O czym marzę?
Chcę zostać muzykiem. Chcę posiadać mój własny dom i Volvo S60. Chciałbym potrafić uszczęśliwiać innych ludzi.Autor: Loren Imputs